КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 3 грудня 2009 р. N 1342

Київ

Про затвердження Правил паркування транспортних засобів

Дію абзацу першого пункту 31 Правил,
 затверджених цією постановою, зупинено
 ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва
 від 22 квітня 2010 року у справі N 2а-17176/09/2670

Пункт 31 Правил, затверджених цією постановою, визнано незаконним та нечинним
 в частині абзацу першого "у разі повної або часткової несплати збору за паркування та
 вартості послуг з утримання майданчиків для платного паркування оператор має право
 перешкоджати виїзду транспортного засобу з майданчика шляхом застосування спеціальних
 пристроїв-шлагбаумів або технічних засобів для перешкоджання виїзду" постановою Окружного
 адміністративного суду міста Києва від 22 квітня 2010 року у справі N 2а-17176/09/2670

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2011 року
 у справі N 2а-17176/09/2670 ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва
 від 22 квітня 2010 року та постанову Окружного адміністративного суду міста Києва
 від 22 квітня 2010 року залишено без змін

Із змінами і доповненнями, внесеними
 постановою Кабінету Міністрів України
 від 19 січня 2011 року N 27

Додатково див. оголошення
("Офіційний вісник України", N 5, 5 лютого 2010 р.,
"Офіційний вісник України", N 6, 8 лютого 2010 р.),
("Офіційний вісник України", N 31, 7 травня 2010 р.),
ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва
 від 3 червня 2010 року,
 оголошення
("Офіційний вісник України", N 55, 29 липня 2011 р.),
ухвалу Вищого адміністративного суду України
 від 7 вересня 2011 року,
постанову Окружного адміністративного суду міста Києва
 від 14 вересня 2011 року

Відповідно до частини другої статті 521 Закону України "Про дорожній рух" Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Затвердити Правила паркування транспортних засобів, що додаються.

2. Ця постанова набирає чинності з 1 березня 2010 р., крім пунктів 14 і 16 Правил, затверджених цією постановою, які набирають чинності з 1 січня 2012 року.

 

Прем'єр-міністр України

Ю. ТИМОШЕНКО

 

Інд. 31

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 3 грудня 2009 р. N 1342 

 

 

 

 

ПРАВИЛА
паркування транспортних засобів

(У тексті Правил слова "збір за паркування та" в усіх відмінках виключено, а слова "загального призначення, якими керують інваліди, або транспортних засобів спеціального призначення, що їх перевозять" замінено словами ", зазначених у частині шостій статті 30 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 19 січня 2011 року N 27)

 

 

Загальна частина

1. Ці Правила регламентують організацію та порядок паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах населених пунктів.

2. Дія цих Правил поширюється на осіб, які розміщують транспортні засоби на майданчиках для паркування (далі - користувачі), а також на суб'єктів господарювання, які утримують такі майданчики.

Суб'єкти господарювання - балансоутримувачі майданчиків для паркування транспортних засобів державної та комунальної форми власності визначаються відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів".

3. Ці Правила не регулюють питання організації та порядку надання послуг із зберігання транспортних засобів (автомобілів, автобусів, мотоциклів, моторолерів, мотоколясок, мопедів та причепів), що належать громадянам та юридичним особам, а також транзитних транспортних засобів, що здійснюють міжнародні та міжміські перевезення, організація та порядок надання яких встановлені Правилами зберігання транспортних засобів на автостоянках, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 р. N 115 (ЗП України, 1996 р., N 6, ст. 191).

4. У цих Правилах терміни вживаються у такому значенні:

автоматичний в'їзний та виїзний термінал - система пристроїв, яка призначена для пропуску/випуску транспортних засобів на майданчики/з майданчиків для паркування і може бути обладнана приладом для сплати вартості послуг з утримання майданчиків для платного паркування;

вартість послуг з утримання майданчиків для платного паркування - економічно обґрунтовані витрати оператора під час надання послуг з утримання майданчиків для платного паркування;

відведені майданчики для паркування - майданчики для паркування, розміщені в межах проїзної частини вулиці, дороги або тротуару та обладнані відповідно до вимог цих Правил і Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. N 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., N 41, ст. 1852);

абзац п'ятий пункту 4 виключено

(згідно з постановою Кабінету
 Міністрів України від 19.01.2011 р. N 27)

місце для паркування - місце стоянки одного транспортного засобу на майданчику для паркування, позначене дорожньою розміткою відповідно до Правил дорожнього руху;

оператор - суб'єкт господарювання, який здійснює обладнання і утримання майданчика для паркування;

паркувальний автомат - технічний пристрій, призначений для сплати вартості послуг з утримання майданчиків для платного паркування за допомогою спеціальних платіжних карток та готівкою;

паркування - розміщення транспортного засобу на майданчику для паркування;

платіжні документи - паркувальний талон або фіскальний чек, які посвідчують сплату вартості послуг з утримання майданчиків для платного паркування;

спеціальні платіжні картки - багаторазові платіжні засоби, за допомогою яких здійснюється сплата вартості послуг з утримання майданчиків для платного паркування;

спеціально обладнані майданчики для паркування - майданчики для паркування, розміщені поза межами проїзної частини вулиці, дороги або тротуару та обладнані відповідно до вимог цих Правил і Правил дорожнього руху.

Інші терміни застосовуються у значеннях, наведених у Законах України "Про благоустрій населених пунктів", "Про автомобільні дороги", "Про дорожній рух", "Про автомобільний транспорт", "Про транспорт", Правилах дорожнього руху.

5. Паркування може бути платним або безоплатним відповідно до рішення органу місцевого самоврядування або оператора.

6. Контроль за виконанням цих Правил у частині забезпечення безпеки дорожнього руху на майданчиках для паркування здійснює Державтоінспекція МВС.

Розміщення майданчиків для паркування

7. Майданчики для паркування є об'єктами благоустрою і повинні відповідати нормам, нормативам, стандартам у сфері благоустрою населених пунктів.

8. Розміщення майданчиків для паркування за окремими адресами здійснюється у встановленому порядку органами місцевого самоврядування за погодженням з Державтоінспекцією МВС згідно з місцевими правилами забудови.

9. Під час розміщення майданчиків для паркування на вулицях і дорогах населених пунктів необхідно враховувати:

наявність та характеристики комунікацій та інженерних мереж;

умови для забезпечення безпеки дорожнього руху, зокрема видимості в плані та повздовжньому профілі;

параметри поперечних та поздовжніх ухилів;

розташування зелених насаджень;

стан покриття проїзної частини.

10. Забороняється розміщення майданчиків для паркування на вулицях з двома смугами руху завширшки менш як 7,5 метра.

11. Проектування, будівництво, реконструкція, ремонт та утримання майданчиків для паркування здійснюються з дотриманням вимог законодавства, державних будівельних норм, стандартів, технічних умов, інших нормативних документів та цих Правил.

Обладнання майданчиків для паркування

12. Майданчики для паркування обладнуються відповідно до вимог цих Правил і Правил дорожнього руху.

13. Відведені майданчики для паркування позначаються дорожніми знаками та суцільною синьою (блакитною) смугою на проїзній частині і на бордюрі, який відокремлює проїзну частину від пішохідної.

14. Відведені майданчики для платного паркування обов'язково повинні бути обладнані паркувальними автоматами з розрахунку не менш як один автомат на 10 місць для паркування з обох боків уздовж проїзної частини вулиці, дороги або тротуару.

15. Спеціально обладнані майданчики для паркування позначаються дорожніми знаками та розміткою.

Спеціально обладнані майданчики для паркування можуть бути наземними, підземними, багаторівневими.

16. На спеціально обладнаних майданчиках для платного паркування обов'язково повинні бути встановлені автоматичні в'їзні та виїзні термінали.

17. На спеціально обладнаних майданчиках для паркування у разі можливості встановлюється система відеоспостереження за рухом транспортних засобів на їх території і табло із змінною інформацією про наявність вільних місць для паркування, яке розташовується на в'їзді. Відеоінформація повинна зберігатися не менш як один місяць.

На спеціально обладнаних майданчиках для паркування можуть розміщуватися контрольно-пропускний пункт, приміщення для обслуговуючого персоналу, туалет тощо.

18. Підземні та багаторівневі спеціально обладнані майданчики для паркування повинні мати на в'їзді схему розміщення місць для паркування, в'їздів та виїздів, у тому числі розміщення місць для безоплатного паркування транспортних засобів, зазначених у частині шостій статті 30 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

(абзац перший пункту 18 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 19.01.2011 р. N 27)

Підземні та багаторівневі спеціально обладнані майданчики забезпечуються автоматичними установками пожежогасіння та пожежною сигналізацією.

19. Паркувальні автомати і автоматичні в'їзні та виїзні термінали на майданчиках для платного паркування встановлюються стаціонарно.

20. Не обладнуються паркувальними автоматами та автоматичними в'їзними та виїзними терміналами спеціально обладнані майданчики для платного паркування у разі їх призначення виключно для користувачів, які сплачують вартість послуг з утримання майданчиків для платного паркування у безготівковій формі за договором про паркування протягом визначеного строку, але не менш як один місяць.

21. На майданчиках для платного паркування у доступному для ознайомлення користувачів місці розміщується інформація про:

оператора (найменування, адреса, контактні телефони);

вартість послуг з утримання майданчиків для платного паркування, спосіб оплати (готівковий або безготівковий).

(абзац третій пункту 21 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 19.01.2011 р. N 27)

Зазначена інформація надається відповідно до законодавства про мови, а також у разі потреби розміщується її переклад на англійську мову.

22. На майданчиках для паркування обов'язково облаштовуються місця (в обсязі 10 відсотків загальної кількості, але не менш як одне місце) передбаченого стандартами розміру, позначені дорожніми знаками та розміткою для паркування транспортних засобів, зазначених у частині шостій статті 30 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". Відстань від в'їзду на майданчик для платного паркування до найближчого такого місця не повинна перевищувати 50 метрів.

На місцях для паркування транспортних засобів, зазначених у частині шостій статті 30 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", не можуть бути розміщені інші транспортні засоби.

У разі паркування на місцях, призначених для паркування транспортних засобів, зазначених у частині шостій статті 30 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", інших транспортних засобів користувачі цих засобів несуть відповідальність згідно із законодавством.

Функціонування майданчиків для паркування

23. Послуги з утримання майданчиків для платного паркування надаються оператором з метою використання таких майданчиків за призначенням, а також санітарного очищення, збереження та відновлення їх відповідно до законодавства, нормативів, норм, стандартів, порядків і правил з урахуванням вимог безпеки дорожнього руху. Перелік основних послуг з утримання майданчиків для платного паркування визначає Мінжитлокомунгосп.

24. Оператор зобов'язаний:

використовувати майданчик для паркування за призначенням;

обладнати майданчик для паркування відповідно до вимог цих Правил, Правил дорожнього руху, норм, нормативів, стандартів з урахуванням вимог безпеки дорожнього руху;

утримувати територію та під'їзні шляхи до майданчика для паркування у належному технічному та санітарному стані;

повідомляти органи Державтоінспекції МВС про виявлені порушення цих Правил;

здійснювати контроль за своєчасною сплатою вартості послуг з утримання майданчиків для платного паркування;

абзац сьомий пункту 24 виключено

(згідно з постановою Кабінету
 Міністрів України від 19.01.2011 р. N 27)

надавати роз'яснення користувачам щодо застосування цих Правил;

організовувати навчання персоналу, який обслуговує майданчик для паркування;

забезпечувати безоплатно персонал, який обслуговує майданчик для паркування, спеціальним одягом з метою забезпечення його безпеки під час виконання службових обов'язків, а також безпеки дорожнього руху. Зразки спеціального одягу затверджує Мінжитлокомунгосп.

25. Оператор не несе відповідальності за збереження транспортних засобів, розміщених на майданчиках для паркування.

26. Користувач зобов'язаний:

поставити транспортний засіб на місце для паркування відповідно до дорожньої розмітки та дорожніх знаків, а також з дотриманням вимог цих Правил і Правил дорожнього руху;

сплатити вартість послуг з утримання майданчиків для платного паркування;

розмістити у лівому нижньому куті лобового скла транспортного засобу платіжний документ так, щоб забезпечити його видимість для перевірки;

після закінчення часу паркування, за який сплачено, звільнити місце паркування або сплатити вартість послуг з утримання майданчика для платного паркування за час фактичного паркування. Допускається безоплатна стоянка транспортного засобу протягом 10 хвилин після закінчення часу паркування, за який сплачено.

27. Режим роботи майданчиків для паркування, що перебувають у комунальній власності, встановлюють органи місцевого самоврядування, а приватних - оператор за погодженням з органами місцевого самоврядування.

28. У разі коли внаслідок паркування транспортного засобу з порушенням цих Правил або Правил дорожнього руху буде пошкоджено майно оператора, житлово-комунального господарства, учасників дорожнього руху, зелені насадження, створено перешкоди виконанню робіт з утримання доріг, інженерних мереж, будинків та споруд, розташованих уздовж дороги, користувач несе відповідальність згідно із законом.

29. Сплата вартості послуг з утримання майданчиків для платного паркування здійснюється:

шляхом придбання паркувального талону з визначеною тривалістю паркування, в якому зазначається дата та час розміщення транспортного засобу на майданчику для платного паркування;

готівкою або за допомогою спеціальної платіжної картки через паркувальний автомат чи автоматичний в'їзний та виїзний термінали.

У разі сплати вартості послуг з утримання майданчиків для платного паркування готівкою або за допомогою спеціальної платіжної картки через автоматичний в'їзний термінал користувач отримує паркувальний талон, на якому зазначено час в'їзду на майданчик для паркування, та сплачує за час паркування на автоматичному виїзному терміналі відповідно до паркувального талону з отриманням фіскального чека.

Сплата вартості послуг з утримання майданчиків для платного паркування підтверджується одним платіжним документом.

30. Під час паркування на майданчику для платного паркування користувач сплачує вартість послуг з утримання майданчиків для платного паркування згідно з тарифом, установленим виконавчими органами сільських, селищних, міських рад у порядку і межах, визначених законодавством, з урахуванням переліку основних послуг.

(пункт 30 у редакції постанови Кабінету
 Міністрів України від 19.01.2011 р. N 27)

31. У разі повної або часткової несплати вартості послуг з утримання майданчиків для платного паркування оператор має право перешкоджати виїзду транспортного засобу з майданчика шляхом застосування спеціальних пристроїв-шлагбаумів або технічних засобів для перешкоджання виїзду.

(дію абзацу першого пункту 31 зупинено
 ухвалою Окружного адміністративного суду міста
 Києва від 22.04.2010 р. у справі N 2а-17176/09/2670

пункт 31 Правил, затверджених цією постановою, визнано незаконним та нечинним
 в частині абзацу першого "у разі повної або часткової несплати збору за
 паркування та вартості послуг з утримання майданчиків для платного
 паркування оператор має право перешкоджати виїзду транспортного засобу з майданчика
 шляхом застосування спеціальних пристроїв-шлагбаумів або технічних засобів для
 перешкоджання виїзду" постановою Окружного адміністративного суду міста Києва
 від 22.04.2010 р. у справі N 2а-17176/09/2670

ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.01.2011 р.
 у справі N 2а-17176/09/2670 ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва
 від 22.04.2010 р. та постанову Окружного адміністративного суду міста Києва
 від 22.04.2010 р. залишено без змін)

Оператор може засвідчити відсутність платіжного документа на лобовому склі транспортного засобу за допомогою фотозйомки. 

Оператор зобов'язаний розмістити на автоматичному в'їзному та виїзному терміналах або технічному засобі для перешкоджання виїзду номер безоплатного багатоканального телефонного зв'язку, за яким користувач може звернутися до оператора щодо усунення перешкоди для виїзду транспортного засобу з майданчика для платного паркування.

Диспетчерська служба оператора зобов'язана підтвердити користувачу час прийняття звернення.

Диспетчерська служба оператора зобов'язана здійснювати технічний аудіозапис та вести реєстр звернень користувачів із зазначенням інформації про користувача та час його звернення до оператора щодо усунення перешкоди для виїзду транспортного засобу з майданчика для платного паркування.

На звернення користувача представник оператора зобов'язаний прибути протягом однієї години.

Після перевірки сплати користувачем вартості послуг з утримання майданчиків для платного паркування та вартості застосування технічних засобів для перешкоджання виїзду представник оператора зобов'язаний усунути перешкоду для виїзду транспортного засобу з майданчика. Вартість застосування технічних засобів для перешкоджання виїзду розраховується за методикою, затвердженою Мінжитлокомунгоспом.

(абзац сьомий пункту 31 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 19.01.2011 р. N 27)

У разі прибуття представника оператора на звернення користувача пізніше, ніж через одну годину, користувач має право не сплачувати вартість послуг з утримання майданчиків для платного паркування.

32. Якщо користувач відмовився сплатити вартість послуг з утримання майданчиків для платного паркування та вартість застосування технічних засобів для перешкоджання виїзду, представник оператора складає відповідний акт за формою, встановленою Мінжитлокомунгоспом, який підписують два свідки, користувач та представник оператора, і усуває перешкоду для виїзду транспортного засобу з майданчика. У такому разі питання сплати вартості послуг з утримання майданчиків для платного паркування, а також вартості застосування технічних засобів для перешкоджання виїзду з майданчика вирішується у судовому порядку.

(пункт 32 із змінами, внесеними згідно з постановою
  Кабінету Міністрів України від 19.01.2011 р. N 27)