Стаття 186. Обслуговування матері на підприємствах, в організаціях

На підприємствах і в організаціях з широким застосуванням жіночої праці організовуються дитячі ясла, дитячі садки, кімнати для годування грудних дітей, а також кімнати особистої гігієни жінок.

Коментар:

1. Правило, яке сформульоване в статті, що коментується, не має ознак формальної визначеності, а тому не може бути визнане класичною правовою нормою. Воно не має також механізму забезпечення, зокрема - санкції. Ст. 186 КЗпП виражає соціальні наміри держави, є політичною декларацією. Дуже складно уявити собі ситуацію, при якій суд в умовах сучасної соціально-економічної ситуації та за відсутності відповідного положення в колективному договорі за позовом жінки-працівниці зобов'язав би власника хоча б організувати кімнату для годування грудних дітей, не говорячи вже про дитячі ясла.

2. Слід думати, що законодавство України про працю буде розвиватися в напрямку більш визначеного формулювання правових норм і встановлення конкретних матеріально-правових форм захисту суб'єктивних прав, які випливають з подібних норм.