Стаття 250. Проведення вибухових робіт з порушенням правил охорони рибних запасів

Проведення вибухових робіт з порушенням правил охорони рибних запасів або диких водних тварин - карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

Коментар:

1. Об'єктом злочину є порядок проведення вибухових робіт, встановлений з метою захисту і раціонального використання рибних запасів і диких водних тварин. Розглядувана стаття не охоплює порушення правил охорони рибних запасів та диких водних тварин, пов'язані з будівництвом на водних об'єктах різних споруд (мостів, дамб тощо), транспортуванням продукції лісового господарства, використанням гідротехнічних споруд, якщо при цьому не провадяться вибухові роботи.

2. Предмет злочину - риби і дикі водні тварини, які перебувають у стані природної свободи. Про поняття риб і водних тварин див. коментар до ст. 249.

3. Об'єктивна сторона злочину полягає у проведенні вибухових робіт з порушенням правил охорони рибних запасів та диких водних тварин. Диспозиція ст. 250 є бланкетною і відсилає до нормативних актів, які регламентують проведення зазначених робіт.

Вибуховими вважаються роботи з використанням вибухових речовин. Такі роботи здійснюються за спеціальними проектами в суворій відповідності до єдиних правил безпеки при підривних роботах. Про поняття вибухові речовини див. коментар до ст. 262. Застосування вибухових речовин у процесі зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом кваліфікується за ст. 249.

У рибогосподарських водних об'єктах забороняється здійснювати днопоглиблювальні, вибухові, бурові, сейсмологічні та геологорозвідувальні роботи, за винятком проведення невідкладних днопоглиблювальних робіт для підтримки судноплавства на обмілілих ділянках річок. Про проведення вибухових робіт у зазначених випадках потрібно негайно інформувати державні органи рибоохорони. У природних водоймах і водоймищах гідроелектростанцій, млинів, як виняток, дозволяється проводити також роботи, необхідні для підтримання лісосплаву на обмілілих ділянках річок, для примусового скресання річок, для запобігання аваріям при заторах біля мостів та гідротехнічних споруд, а також заломів при лісосплаві. Дозволи на будівельні, днопоглиблювальні та деякі інші роботи на землях водного фонду видаються уповноваженими органами за умов недопущення: порушення стійкості прибережних схилів; зосередження будь-яких забруднюючих речовин, сміття, деревини тощо; утворення перетинів водних потоків; перекриття течії води через водопропускні споруди різних типів та прогони мостів; затоплення та підтоплення прибережних територій.

Злочин є закінченим з моменту проведення вибухових робіт з порушенням установленого порядку. Фактичне заподіяння шкоди водній фауні, наприклад, масова загибель риби, знищення місць нересту, враховується при призначенні покарання.

4. Суб'єкт злочину загальний.

5. Суб'єктивна сторона злочину характеризується умисною або необережною формою вини.

* * * 

Водний кодекс України від 6 червня 1995 р. (статті 68, 95).

Гірничий закон України від 6 жовтня 1999 р. (ст. 26).

Правила використання водойм, наданих колгоспам, радгоспам та іншим сільськогосподарським підприємствам і організаціям. Затверджені постановою Ради Міністрів УРСР N 402 від 23 березня 1959 р. (в редакції постанови N 275 від 21 червня 1983 р.).

Порядок видачі дозволів на проведення робіт на землях водного фонду. Затверджений постановою Кабінету Міністрів України N 557 від 12 липня 2005 р.

Наказ Держкомводгоспу і Міністерства охорони природного середовища та ядерної безпеки України "Про затвердження форми дозволу на проведення робіт (крім будівельних) на землях водного фонду та зразки заяви на його отримання" N 199/517 від 9 жовтня 2007 р.

Правила промислового рибальства в рибогосподарських водних об'єктах України. Затверджені наказом Держкомрибгоспу України N 33 від 18 березня 1999 р.