Стаття 304. Втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність

1. Втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність, у пияцтво, у заняття жебрацтвом, азартними іграми - карається позбавленням волі на строк від трьох до семи років.

2. Ті самі дії, вчинені щодо малолітньої особи або батьком, матір'ю, вітчимом, мачухою, опікуном чи піклувальником, або особою, на яку покладено обов'язки щодо виховання потерпілого чи піклування про нього, - караються позбавленням волі на строк від чотирьох до десяти років.

Коментар:

1. Об'єкт злочину - моральні засади суспільства у ставленні до виховання підростаючого покоління. Вони передбачають охорону неповнолітніх від негативного впливу, який може викликати бажання займатися діяльністю, що негативно сприймається суспільством.

2. Потерпілими від цього злочину є неповнолітні - особи чоловічої або жіночої статі, які не досягли 18-річного віку. Хоча в диспозиції ст. 304 вказівку на потерпілого зроблено у множині, кримінальна відповідальність настає і тоді, коли посягання вчинене і проти однієї такої особи.

3. Об'єктивна сторона злочину полягає у втягненні неповнолітніх:

1) у злочинну діяльність;

2) у пияцтво;

3) у заняття жебрацтвом;

4) у заняття азартними іграми.

Втягнення у злочинну діяльність означає дії, спрямовані на те, щоб викликати у неповнолітнього бажання взяти участь у вчиненні хоча б одного конкретного злочину або отримати навички злочинної діяльності, які можуть бути застосовані згодом. Про поняття втягнення див. коментар до ст. 303.

Під пияцтвом розуміють неодноразове вживання спиртних напоїв. Заняття жебрацтвом - це систематичне випрошування грошей, інших матеріальних цінностей у сторонніх осіб, а заняття азартними іграми - це систематична гра з метою отримання грошей чи інших матеріальних цінностей. При цьому, азартна гра - це гра, участь у якій дає змогу набувати гроші, інше майно або майнові права, результат якої визначається діями, цілком або частково залежними від випадковості, умовою участі в якій є внесення гравцем ставки (у т. ч. ігри в букмекерських конторах, на іподромах та інших видах тоталізатора).

4. Суб'єкт злочину - осудна особа, яка досягла 18-річного віку.

5. Суб'єктивна сторона злочину характеризується умислом.

6. Кваліфікуючими ознаками втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність, у пияцтво, у заняття жебрацтвом та азартними іграми є вчинення цих дій: 1) щодо малолітньої особи (про її поняття див. коментар до ст. 67); 2) батьком, матір'ю, вітчимом, мачухою, опікуном чи піклувальником або особою, на яку покладено обов'язки щодо виховання потерпілого чи піклування про нього (про їх поняття див. коментар до ст. 155).

* * * 

Постанова Кабінету Міністрів України N 1800 від 20 листопада 2003 р. "Про затвердження Порядку проведення внутрішнього фінансового моніторингу суб'єктами господарювання, що провадять господарську діяльність з організації та утримання казино, інших гральних закладів, і ломбардами".

Ліцензійні умови провадження організації діяльності з проведення азартних ігор. Затверджені наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва і Міністерства фінансів України N 40/374 від 18 квітня 2006 р.

Постанова Пленуму Верховного Суду України N 2 від 27 лютого 2004 р. "Про судову практику у справах про втягнення неповнолітніх у злочинну чи іншу антигромадську діяльність".