Стаття 608. Припинення зобов'язання смертю фізичної особи

1. Зобов'язання припиняється смертю боржника, якщо воно є нерозривно пов'язаним з його особою і у зв'язку з цим не може бути виконане іншою особою.

2. Зобов'язання припиняється смертю кредитора, якщо воно є нерозривно пов'язаним з особою кредитора.

 

Коментар:

 

За загальним правилом смерть фізичної особи - сторони зобов'язання - не припиняє зобов'язального правовідношення, оскільки майнові права та обов'язки померлого входять до складу спадщини та переходять до його спадкоємців (ст. 1218 ЦК). Разом з тим коментована стаття визначає випадки, коли зобов'язання припиняється у зв'язку із смертю боржника або кредитора. Мова йде про випадки, коли зобов'язання нерозривно пов'язане із особою боржника або кредитора і у зв'язку з цим не може бути виконане або прийняте іншою особою.

Так, договір замовлення портрета може бути виконаний тільки особою-митцем, обов'язок якого об'єктивно не може перейти до спадкоємців. Аліменти за законом сплачуються тільки конкретно визначеним особам, смерть яких припиняє аліментне зобов'язання.

ЦК містить і спеціальні положення щодо припинення зобов'язання смертю його сторони. Так смерть довірителя або повіреного припиняє договір доручення (ст. 1008 ЦК), смерть користувача припиняє договір позички (ст. 835 ЦК) тощо.