Стаття 313. Викрадення, привласнення, вимагання обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, чи заволодіння ним шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем та інші незаконні дії з таким об

1. Викрадення, привласнення, вимагання обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, чи заволодіння ним шляхом шахрайства, а також незаконне виготовлення, придбання, зберігання, передача чи продаж іншим особам такого обладнання - караються штрафом від п'ятдесяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.

2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб або особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених статтями 306, 312, 314, 315, 317, 318 цього Кодексу, а також заволодіння обладнанням, призначеним для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем - караються позбавленням волі на строк від двох до шести років.

3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо вони вчинені організованою групою або з метою виготовлення особливо небезпечних наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, розбій з метою викрадення обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, а також його вимагання, поєднане з насильством, небезпечним для життя і здоров'я, - караються позбавленням волі на строк від п'яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.

Коментар:

1. Основним безпосереднім об'єктом злочину є встановлений з метою захисту здоров'я населення порядок обігу обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів. Додатковим факультативним об'єктом можуть виступати життя та здоров'я особи, власність.

2. Предметом злочину є обладнання, призначене для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів.

Під обладнанням слід розуміти апарати, пристрої, прилади, призначені для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів. При цьому насамперед необхідно виділити обладнання, що підлягає контролю: 1) машини та механічні пристрої для таблетування лікарських засобів або нанесення покриття на таблетки; 2) обладнання для наповнення, запаювання ампул; 3) машини для очищення насіння маку. До іншого обладнання у контексті коментованої статті належить, наприклад, конденсаційна труба, випарник, генератор пари, прес, необхідні для виготовлення гашишу. Це можуть бути також окремі вузли, деталі відповідного агрегату (наприклад, насос для відсмоктування фільтра при перегонці опію). Використані для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів побутові предмети (кухонний посуд, млинок для кави, м'ясорубка тощо) обладнанням, призначеним для вказаної мети, за змістом закону не визнаються. Не належать до зазначеного обладнання і такі предмети медичного призначення, як шприци, стандартні флакони для розфасування ліків, скляні відвідні трубки та ін.

3. Ознаки, що характеризують об'єктивну сторону цього злочину, а також його кваліфікуючі та особливо кваліфікуючі ознаки є аналогічними відповідним ознакам злочину, передбаченого ст. 308, за деякими винятками.

Так, об'єктивна сторона злочину, передбаченого ст. 313, на відміну від об'єктивної сторони злочину, передбаченого ст. 308, може бути виражена у таких додаткових формах, як: 1) незаконне виготовлення; 2) придбання; 3) зберігання; 4) передача чи 5) продаж іншим особам зазначеного обладнання.

Таким чином, ст. 313 передбачає відповідальність за: 1) умисне протиправне вилучення будь-яким способом (окрім розтрати) із підприємств, установ чи організацій, незалежно від форми власності, а також із правомірного чи незаконного володіння громадян обладнання, призначеного для виготовлення (самим винним чи іншими особами) наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів; 2) інші незаконні дії з таким обладнанням.

Передача чи продаж зазначеного обладнання утворюють його збут. Заволодіння обладнанням для виробництва (а не для виготовлення) зазначених засобів або речовин не тягне за собою відповідальності за ст. 313. Детальніше про наведені, а також про інші ознаки об'єктивної сторони цього злочину див. коментар до розділу VI Особливої частини КК і до статей 305, 307, 308, 309.

Якщо винний, наприклад, викрав, привласнив або іншим чином заволодів зазначеним обладнанням без мети виготовлення наркотичних засобів або психотропних речовин чи їх аналогів, його дії слід кваліфікувати за статтею Особливої частини КК, яка передбачає відповідальність за відповідний злочин проти власності.

Стосовно кваліфікуючих і особливо кваліфікуючих ознак злочину, передбаченого ст. 313, слід зазначити: вони дещо відрізняються від кваліфікуючих і особливо кваліфікуючих ознак злочину, передбаченого ст. 308.

Так, ними не є вчинення злочину: а) із застосуванням насильства, що не є небезпечним для життя чи здоров'я потерпілого або з погрозою застосування такого насильства (отже, таке насильство або погроза охоплюються ч. 1 ст. 313); б) у великих та особливо великих розмірах. Повторність вчинення певних злочинів як кваліфікуюча ознака злочину, передбаченого ст. 313, неповною мірою збігається з аналогічною ознакою, передбаченою ч. 2 ст. 308. Ще однією особливо кваліфікуючою ознакою розглядуваного злочину (ч. 3 ст. 313), яка відсутня у ч. 3 ст. 308, є вчинення його з метою виготовлення особливо небезпечних наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів. Про поняття особливо небезпечних наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів див. Загальні положення до цього розділу.

4. Суб'єкт злочину загальний. Заволодіння обладнанням шляхом зловживання службової особи своїм службовим становищем може вчинятися лише спеціальним суб'єктом - службовою особою. Привласнення прекурсорів може бути вчинено лише особою, якій вони були ввірені чи перебували у її віданні у зв'язку з її професійною діяльністю.

5. Суб'єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом. При вчиненні його шляхом розбою обов'язковою ознакою суб'єктивної сторони є мета - заволодіння наркотичними засобами, психотропними речовинами або їх аналогами.

* * *

Перелік обладнання, яке використовується для виробництва, виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та підлягає контролю. Затверджений постановою Кабінету Міністрів України N 140 від 5 березня 2008 р.

Правила проведення операцій з обладнанням для виробництва, виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, яке підлягає контролю. Затверджені постановою Кабінету Міністрів України N 211 від 19 березня 2008 р.